خواندنیها


+ انسداد مجرای اشکی


انسداد مجرای اشکی

 

اشک بوسیله  غده اشکی که در سمت بالای  کاسه چشم قرار گرفته است تولید میشود .    با هر بار پلک زدن مقداری  اشک از طریق سیستم تخلیه اشکی به داخل بینی تخلیه میشود. اگر به دقت به گوشه داخلی چشم نگاه کنید  روی لبه هر کدام از پلکهای پائینی و بالائی منفذ بسیار ریزی را میبینید که محل ورود اشک به داخل سیستم تخلیه اشکی است . مجرای ریزی این منفذ را به کیسه اشکی  که زیر گوشه داخلی چشم قرار گرفته وصل میکند. اشکی که وارد کیسه اشکی شده است از طریق مجرای اشکی به بینی تخلیه میشود .
تنگی مجرای اشکی غالبا ناشی از ناهنجاریهای مادرزادی و یا یک عفونت است.انسداد مادرزادی معمولا بین سنین 3 تا 12 هفتگی به شکل اشکریزش مداوم یک چشم و در موارد نادری از هر دو چشم  تظاهر پیدا میکند . اشک چشم مبتلایان به طور مزمن از گوشه چشم مبتلا به روی گونه میغلطد. تنگی مجرای اشکی نوزادان ممکن است به اشتباه کونژکتیویت  ناشی از استفاده از قطره   نیترات نقره و یا غفونت باکتریایی تشخیص داده شود اما باید توجه داشت که در تنگی مادرزادی  مجرای اشکی اولاً علائم تاخیری و دیررس است و ثانیا ترشحات چرکی گوشه چشم غالبا وجود ندارد بلکه چنانچه زیر گوشه داخلی چشم مبتلا به تنگی مادرزادی را بفشاریم مقدار زیادی ترشحات نسبتا غلیظ یا حتی چرکی از پانکتوم خارج شود . در بزرگسالان اشک ریزش کمتر دیده میشود . تنگی مجرای اشکی همراه با اشکریزش دربزرگسالان ممکن است ناشی از التهاب مجرای اشکی بدلیل پروسه های التهابی مثل عفونت مزمن بینی  و یا ناشی از کونژکتیویت شدید یا مزمن باشد . شکستگی استخوانهای بینی یا صورت نیز میتواند باعث انسداد مکانیکی مجرای اشکی شود . انسداد طولانی مدت معمولا منجر به عفونت کیسه اشکی میگردد.


درمان
تنگی مادرزادی معمولا خودبخود تا سن 6 ماهگی بهبود پیدا میکند . ماساژ دادن  کیسه  اشکی ممکن است سیر بهبودی را تسریع کند. قطره های آنتی بیوتیکی ممکن است از عفونت پیشگیری کند. چنانچه بهبودی به خودی خود حاصل نشود ممکن است لازم باشد که مجرا توسط سوندی که به همین منظور طراحی شده است گشاد شود غالبا این کار زیر بیهوشی خفیفی انجام میشود.
اما در بزرگسالان با استفاده از قطره های بی حس کننده موضعی ناحیه را بی حس میکنیم و سپس  منفذ را گشاد میکنیم و مجرا را شستشو میدهیم . اگر اینکار مشکل را برطرف نکرد در مرحله بعد مجرای اشکی سونداژ  میشود .در مواردی که انسداد ناکامل باشد با اقدامات فوق الذکر مشکل بر طرف میشود اما چنانچه انسداد کامل باشد حتما نیاز به عمل جراحی برای باز کردن ساک اشکی و ارتباط دادن آن به بینی است


جراحی با روش باز
برای رسیدن به کیسه اشکی برش کوچکی  در ناحیه بین چشم و بینی داده میشود .سپس قطعه کوچکی از استخوان  بین کیسه اشکی و بینی برداشته میشود و سپس روی کیسه اشکی برش داده و لبه های برش را به نحوی به مخاط داخلی بینی میدوزیم که ارتباط مستقیمی بین کیسه اشکی و بینی برقرار شود . معمولا بطور موقت لوله ای از جنس سیلیکون در محل گذاشته میشود تا مجرا بسته نشود این لوله درد ندارد و  برای بیمار مشکلی ایجاد نمیکند  و 4  تا 6 ماه بعد برداشته میشود . تا زمانیکه لوله در مجرا قرار دارد ممکن است کمی اشکریزش داشته باشیم که با برداشتن لوله بر طرف خواهد شد.
بخیه ها یک هفته بعد از جراحی کشیده میشوند و جای عمل هم در عرض 3 ماه کم کم برطرف میشود. لوله سیلیکون هم 4 تا 6 ماه بعد در داخل مطب از طریق داخل بینی و بدون نیاز به بیهوشی یا بی حسی  برداشته میشود. احتمال موفقیت این روش حدود 95% است .


باز کردن مجرای اشکی بوسیله آندوسکوپ
در مواردی که انسداد در محل کیسه اشکی و یا مجرای اشکی باشد و علائم انسدادی شامل اشک ریزش  و عفونت مکرر گوشه چشم بطور مزمن وجود دارد و به درمانهای رایج جواب نمیدهد میتوان از آندوسکوپ برای برطرف کردن انسداد کمک گرفت. آندوسکوپ وسیله باریکی است که سر آن به یک دوربین مجهز است .این وسیله را وارد بینی میکنیم و با کمک دوربین آن ،  محل مجرای اشکی را پیدا کرده و با ابزار خاصی که به همین منظور طراحی شده اند مختصری از استخوانی که روی کیسه اشکی را پوشانده است را برداشته و کیسه اشکی را به داخل بینی ارتباط میدهیم . برای اطمینان از باز ماندن این ارتباط  لوله سیلیکونی خیلی نازکی  در محل قرار میدهیم . میزان موفقیت این روش 80 تا 90 درصد است که تقریبا مشابه نتایج عمل به روش باز است.  مزیت اصلی این روش این است که برشی روی صورت داده نخواهد شد و در نتیجه جای عملی نیز  وجود نخواهد داشت.میزان عوارض آن خیلی کم است و شامل  احتمال خونریزی خفیف ، عفونت ، و بسته شدن نسبی محل عمل بدلیل پیدایش گوشت اضافه است . برای رسیدن به بهترین نتیجه ، مناسبتر است که این عمل با همکاری متخصص چشم پزشکی و متخصص گوش و حلق و بینی انجام شود.
این عمل تحت بیهوشی انجام خواهد شد.   
 
http://www.dr-ameri.com/surgerypages.aspx?id=49

نویسنده : مجید ; ساعت ۸:۳۸ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/۱٠/٩
تگ ها: طبی
    پيام هاي ديگران()   لینک